95 lat Ruchu Izbica

95 lat Ruchu Izbica!

17 lipca na Stadionie sportowym w Izbicy świętowano jubileusz 95-lecia powstania Gminnego Klubu Sportowego Ruch Izbica, jednego z najstarszych klubów piłkarskich na Lubelszczyźnie. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00.

Na Stadion w Izbicy licznie przybyli zaproszeni goście m.in.: przedstawiciele Gminy Izbica z Wójtem Jerzym Lewczukiem na czele, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Poseł na Sejm RP Teresa Hałas, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Wiceprezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej i Prezes CHOZPN Anatol Obuch, Sekretarz LZPN Ryszard Nilipiuk, Prezes Banku Spółdzielczego w Izbicy Marcin Wojewoda, rodzina Pana Adama Suszka, Orkiestra Straży Pożarnej, byli i obecni trenerzy i piłkarze Klubu, sponsorzy, działacze, kibice oraz mieszkańcy Izbicy. Na początku uroczystości głos zabrał Prezes Klubu Konrad Bojarski, w swoim przemówieniu przedstawił obecną sytuację Klubu, w którym trenuje już blisko 150 piłkarzy, opowiedział zebranym o funkcjonującej w ramach struktur klubowych Sekcji Biegowej oraz działającej od 1 lipca br. Akademii Piłkarskiej Ruchu Izbica, w której trenują już dzieci 5-letnie, z powstania, której Zarząd Klubu jest bardzo dumny, opowiedział o planach na przyszłość, podziękował wszystkim, dzięki którym ten wspaniały Jubileusz się odbył. Następnie prowadzący wydarzenie: Agnieszka Kliszcz i Paweł Zieliński przekazali głos Wójtowi Gminy Izbica, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważną rolę odrywa Ruch Izbica i zgromadzona wokół niego społeczność w całej Gminie. Jednym z najważniejszych punktów programu, było uroczyste oddanie boiska po pracach modernizacyjnych, które odbyły się w zeszłym roku oraz przecięcie wstęgi przez zaproszonych gości, a następnie uroczyste nadanie Stadionowi Gminnemu w Izbicy imienia Adama Suszka (zm.1984r.) i odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez Wójta Gminy i rodzinę Pana Suszka. Nowy Patron został wybrany przez kibiców Ruchu w głosowaniu, które odbyło się na terenie Gminy w tym roku. Zarząd Klubu zdecydował się by nadać stadionowi w Izbicy imię patrona - osoby, która dla kolejnych pokoleń młodych adeptów będzie potwierdzeniem, że dzięki talentowi, ciężkiej pracy oraz umiłowaniu dla sportu można uzyskać sportowy awans na najwyższe szczeble. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez Wójta Gminy Izbica tytułów „Zasłużony dla Gminy Izbica”, które otrzymali: Adam Suszek(pośmiertnie), Tadeusz Rysak i Mariusz Grzegorz Olech oraz Poseł Sławomir Zawiślak i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski. Następnie po raz pierwszy wręczono Honorowe Odznaki Ruchu Izbica: brązowe, srebrne i złote dla najbardziej zasłużonych działaczy, sponsorów i trenerów Ruchu. Zarząd Klubu przyznał aż 61 takich odznaczeń. Przedstawiciel LZPN wręczyli także odznaki PZPN i LZPN. Brązową Honorową Odznakę PZPN otrzymali: Ryszard Horecki, Mariusz Olech, Paweł Zieliński. Złotą Honorową Odznakę LZPN otrzymał Paweł Zieliński. Srebrne Odznaki Honorowe LZPN otrzymali: Konrad Bojarski, Wojciech Dołhan, Michał Gałka, Piotr Malczewski, Krzysztof Mrozek, Arkadiusz Orkiszewski, Sławomir Kosior, Henryk Stećko. Ta część Jubileuszu obfitowała w liczne przemówienia zebranych gości, wspomnienia i podziękowania, dla wszystkich którzy angażują się w rozwój Klubu i piłki nożnej w Izbicy. Wszyscy zebrani gości wyrażali podziw dla długoletniej historii Klubu, składali gratulacje i życzyli dalszych sukcesów. Były też urodzinowe sportowe prezenty m.in. od Pani Poseł T. Hałas, posła S. Zawiślaka, drużyny BLKS „Granit” Bychawa. Klub otrzymał także pamiątkowy Puchar 95-lecia do LZPN i drużyny „Stal” Poniatowa.

Po części oficjalnej rozpoczęło się piłkarskie święto - XVI Turniej o Puchar Prezesa GKS „Ruch” Izbica. W Turnieju oprócz Gospodarzy zagrali także: BLKS „Granit” Bychawa, KS Powiślak Końskowola, „MKS” Stal Poniatowa. Wszystkim drużynom należą się słowa uznania, że rozegrali swoje mecze, gdy żar lał się z nieba. W finale zmierzyły się dwie drużyny: BLKS „Granit” Bychawa i „MKS” Stal Poniatowa. Mecz był bardzo wyrównany i o zwycięstwie przesądziła seria rzutów karnych, w której lepsza okazała się drużyna z Bychawy, wygrywając 6:5. Przed finałem rozegrano także mecz Oldboy Ruch Izbica przeciwko KS Lublin, w którym zagrało wielu znanych i znakomitych byłych zawodników. Mecz zakończył się zwycięstwem gości 5:3. Po piłkarskich emocjach Zarząd Klubu zaprosił wszystkich zebranych gości na tort i biesiadę kibicowską pod gołym niebem, która trwała do białego rana.

Jubileusz 95-lecia powstania GKS Ruch Izbica był już kolejnym takim wydarzeniem organizowanym przez Zarząd Klubu. 5 lat temu na stadionie w Izbicy świętowano 90 lat Ruch. W związku z obchodzonym w tym roku Jubileuszem planowany jest również Bal Charytatywny, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez Zarząd Klubu. Przed obchodami Jubileuszu dzięki wsparciu Wójta Gminy i pracowników Urzędu Gminy na Stadionie w Izbicy przeprowadzono szereg prac remontowych poprawiających wygląd i funkcjonalność bazy sportowej. Dlatego w tym miejscu Zarząd Klubu składa podziękowania wszystkim, którzy wsparli organizację tego wyjątkowego dnia. Do zobaczenia za 5 lat podczas świętowania 100-lecia Ruchu!

Honorowe Odznaki GKS Ruch Izbica przyznane z okazji Jubileuszu 95-lecia Klubu w dniu 17.07.2021r.

Brązowa

Szewczyk Andrzej